Συνάδελφοι καλημέρα, ΔΕΝ καταλαβαίνω γιατί τα χώνεται τόσο στο ΤΕΕ όταν (για δικό του όφελος βεβαία) προσπαθεί να κρατήσει ένα επίπεδο αμοιβών για τα μέλη του. δλδ όταν πας σε ένα δικηγόρο και σου λέει για μια παράσταση σε συμβόλαιο 1000+ γιατί δεν διαμαρτύρεται κανείς; γιατί θα πρέπει μονίμως να υποτιμάμε την δουλεία μας, τις σπουδές μας και το κυριότερο τις ΕΥΘΗΝΕΣ μας; Έχει κανείς άλλος τις δίκες μας ευθύνες και δη για ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ κατασκευές, ξέρετε τι εστί αυθαίρετο; απλά μια κατασκευή που δεν έβγαλε αδεια; ΣΤΑΤΙΚΑ υπολογιστήκαν; επίβλεψη έγινε; καθένας έκανε οτι τον φώτισε ο ΘΕΟΣ.
Καλώς έκανε το ΤΕΕ και πέρασε πλαγίως τις ελάχιστες ως νόμιμες γιατί πολύ απλά εγώ(τυχαίο το παράδειγμα)επειδή κάνω εργολαβίες και τα βγάζω από εκεί τα λεφτά θα έβγαζα άδειες για 500¤ (και πολλά λέω) και οι υπόλοιποι, κυρίως οι νέοι θα ήταν οι ¨ακριβοί¨
Το σφάλμα του ΤΕΕ είναι που βάζει άγνωστο (σε εμάς) περιορισμό στις εκπτώσεις , η αγορά θα έβρισκε τον δρόμο της , το ΤΕΕ θα έπρεπε να επεμβαίνει σε περιπτώσεις σαν το παράδειγμα μου.
Άσε με να κοστολογήσω μόνος μου την δουλεία μου και πάρε τις κρατήσεις σου από αυτά που εσύ θεωρείς ελάχιστα